2039/​48

Omega dobbeltkapslet lommeur i kasse af gulddoublé, hvidemaljeret urskive med arabertal og små sekunder. Kasse stemplet Fahys. Samt tre Omega lommeure af sølv, hvidemaljerede urskiver med romer- og arabertal, alle med sekundviser. 20. årh.s begyndelse. Diam. 48–53 mm. (4)

Et ur med løs sekundviser. Lommeur af gulddoublé graveret med monogram. Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK