2039/48
Omega dobbeltkapslet lommeur i kasse af gulddoublé, hvidemaljeret urskive med arabertal og små sekunder. Kasse stemplet Fahys. Samt tre Omega lommeure af sølv, hvidemaljerede urskiver med romer- og arabertal, alle med sekundviser. 20. årh.s begyndelse. Diam. 48–53 mm. (4)
Et ur med løs sekundviser. Lommeur af gulddoublé graveret med monogram. Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag