Gustave Camille Gaston Cariot (f. Paris 1872, d. sst. 1950)
Landskab fra Seine-et-Oise med høstakke. Sign. G. Cariot 1913. Olie på lærred. 33×46.
Betegnet på mærkat på blændrammen: “Vente de charité. Envoi de M. Léon Bonnat” (Velgørenhedssalg. Sendt af Hr. Léon Bonnat).
Originalt lærred. Krakeleringer. Trænger til rens. Himmelpartiet er overmalt, sandsynligvis en senere overmaling af kunstneren selv,
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022