2249/745
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Pendel med lilla-lakerede metalskærme. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
26 bud