2425/​7503

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af en herre med hat. Sign. S. Krøyer Rom 13. Febr. 80. Bly på papir. Bladstørrelse 21×15. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom.

I 1877 drog Peder Severin Krøyer ud på sin første lange udlandsrejse. Først Frankrig, så Spanien og til sidst Italien, hvor han ankom til Rom lige før jul i 1879. Langt det meste af Krøyers ophold i Rom blev brugt på at se byens seværdigheder, men fællesskabet og festlighederne med de andre skandinaviske kunstnere blev heller ikke forsømt.

Vi kender ikke manden i nærværende portræt, men Krøyer har portrætteret ham iført den type hat, som mange af de skandinaviske kunsterne yndede at iklæde sig under deres tur til Rom.

Monteret på pap. Papiret er gulnet. Enkelte minimale områder med overfladisk papirtab. Trykfolder i hjørner.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK