1904/​1648

George III lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgydlt messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med datoviser og Strike-Silent, forsølvet timekrans, plakette sign. David Lestourgeon, London. 18. årh.s første halvdel. H. 45. B. 28. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To optræksnøgle r medfølger. Repetionsfunktion

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK