1904/1648
George III lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgydlt messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med datoviser og Strike-Silent, forsølvet timekrans, plakette sign. David Lestourgeon, London. 18. årh.s første halvdel. H. 45. B. 28. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To optræksnøgle r medfølger. Repetionsfunktion
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag