2432/861
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol og skammel med ben af valnød. Sider, ryg og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Designet 1963. Model 2204 og 2202. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kradsemærker. Jordslået.
Vurdering
Hammerslag