1803/1005
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Lænestol med stel af teak, betrukket med lyst møbelstof. Antageligt udført hos Ryesberg Møbler, 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med let smuds og enkelt gennemslidning på armlæn.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
24 bud