2039/714
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Bordlampe med stel af messing og hvidlakerede skærme af metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Topskærm med mindre bule/skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud