2044/528
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg med flet. Formgivet 1957. Udført og mærket hos Fritz Hansen, i 1997. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte defekter på flet
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud