2027/536
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 16”. Lænestol af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1952. Udført hos AP Stolen.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Sæde med defekt i hjørner på front. Huller i kanvas på undersiden af sæde. Sæde udspændt med fjedre.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud