2440/725
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 2882. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nummerbevis medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Fra
i
Vurdering
838870 |