1831/854
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“VP Europa”. Bordlampe med skærm af delvist matteret glas, stel af forkromet kunstmateriale. Formgivet 1977. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 43.
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte minimale kanthak på ikke synlig topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud