869/​1031

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Entrée de secours”. Suite med ni raderinger i farver. Alle sign. Jorn, 71, 28/100. Udgivet af Éditions Georges Visat, Paris 1971. Lysmål 25×20–41×32. (9)

Litteratur: Van de Loo nr. 392–400. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Proveniens: Dansk privatsamling.

Cobra, 6. december 2016

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK