2419/​8

Dansk Louis XVI standur i kasse af hvidmalet træ, urskive af messing prydet med gennembrudte hjørnaornamenter af forgyldt bly, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Bønnelücke. Plakette med initialer. 18. årh. H. 225.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Knækket fjeder til pendul. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK