2419/8
Dansk Louis XVI standur i kasse af hvidmalet træ, urskive af messing prydet med gennembrudte hjørnaornamenter af forgyldt bly, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Bønnelücke. Plakette med initialer. 18. årh. H. 225.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Knækket fjeder til pendul. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag