1813/​717

Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)

Cirkulært udtræksbord af palisander med tre tillægsplader, to med sarg. Model 181. Udført og mærket med label hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 71. Diam. 117. L. 267. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Falmet. Farveforskel på bord og tillægsplader.

Moderne kunst og design, 27. marts 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK