1813/717
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Cirkulært udtræksbord af palisander med tre tillægsplader, to med sarg. Model 181. Udført og mærket med label hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 71. Diam. 117. L. 267. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Falmet. Farveforskel på bord og tillægsplader.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag