Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 310”. Udtræksbord med to tillægsplader, top af teak, stel af eg, tillægsplader af krydsfinér. Designet 1952. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 160/240. B. 86.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 12, 1952. På annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck katalog 1964.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben og tillægsplader. Tillægsplader af krydsfinér.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015