2104/​19

Bertha Dorph (f. København 1875, d. Hillerød 1960)

Parti fra familien Glückstadts sommervilla i Skodsborg med to børn, der plukker frugt. Usigneret. Olie på træ. Oval. Lysmål 48,5×70,5.

Maleriet forestiller Ella Glückstadt (1899–1986) stående på stigen og én af hendes brødre stående ved siden af, enten Erik (f. 1896) eller Hans Jørgen (f. 1902) i familiens sommervilla i Skodsborg. Moderen til de to børn, Julie Emilie Rée (1875–1952), som var gift med grosserer og generalkonsul Valdemar Glückstadt (1868–1948), kendte Bertha Dorph personligt. Ella blev senere gift med Greve Erik Gebhardt Oskar Frederik Moltke og tog følgende dennes familienavn.

Proveniens: Nedarvet i Elna Glückstadts familie til i dag.

Bertha Green uddannede sig som maler på private malerskoler i 1890'erne hos bl. a. Georg Seligmann, Peter Ilsted og Harald Slott-Møller. Derefter rejste hun, som mange af de øvrige kvindelige malere, ud i verden for at videreuddanne sig. Hun tilbragte et år i Berlin, hvor hun lærte at radere på Schinkelakademiet. Hun debuterede under sit pigenavn Green på Den Frie Udstilling i 1899. I 1900 giftede hun sig med maleren Niels Vinding Dorph (1862–1931) og kendes herefter som Bertha Dorph. Hun videreuddannede sig løbende både herhjemme og i Italien, Frankrig og England. I 1916 var hun medstifter af og sad i bestyrelsen for Kvindelige Kunstneres Samfund. I 1928 blev hun formand for Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1876.

Enkelte retoucheringer. Et par mindre huller ved venstre rammekant.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK