Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af en ung kvinde med slangekrøller og kjole af changerende violet silketaft. Usigneret. Olie på lærred. 31×25.
Proveniens: Gertrud Abildgaard (1901–1986), Løvens Kemiske Fabrik (nu Leo Pharma).
Reparationer ved kant samt to i baggrunden. Adskillige mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021