1947/448
En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt og enkelte i mangan med landskaber og figurer, inklusiv otte størrere fliser, dekorerede i blåt med sejlskibe og figurer. 18.-19. årh. 13×13 og 15×15. (33)
Kanthak. Krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag