Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Figur af stentøj modelleret i form af leopard. Dekoreret med gul, sort og grøn glasur. Sign. R. Gauguin, B&G. Udført hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 25,2. L. ca. 45.
Litteratur: Jean-Loup Champion: “Jean René Gauguin. 1881–1961. Sculpteur et céramiste”, Paris 2014, variant afb. s. 10.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Begge fødder/bagpoder med glasurafslag.