2043/891
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Et par højryggede lænestole samt tilhørende skammel med stel af kirsebærbejdset bøg, løse epeda hynder betrukket med sort skind. Model GE 290A og GE 290S. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (3)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
14 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||