1622/768
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Seks stole med stel af teak, sæde og ryg betrukket hhv. med skai samt blåligt og mønstret betræk. Model 31. Udført hos Schou Andersen. (6)
Fremstår med alders- og brugslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og enkelte huller. Skai på sæde med større hul.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag