1822/1663
Jean Boulogne, efter (f. Flandern 1529, d. 1608)
“Merkur”. Figur af patineret bronze på sokkel af rødbroget marmor med relief af patineret bronze. 20. årh. H. inkl. sokkel 88.
Nogle ridser og mærker. Revne ved den strakte arm. Hovedet på soklen med støbefejl ved næsen.
Varia, 31. maj 2018
Vurdering
Hammerslag