2427/​126

Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå, bestående bl.a. af “mandarin” asiet, tekande med kostelige ting og senere tud af metal, skål dekoreret i æblegrøn glasur med sgraffito samt ferskner i rondeller, skål dekoreret i celadon-glasur med gennembrudt fodrand. 18.-20. årh. H. 3–10,5. Diam. 9–23. (9)

Tekande med senere tud, manglende låg, skader på hank og revne indvendigt. Celadon-skål med aflejringer indvendigt. Dyb tallerken med flere kanthak. Lille tallerken restaureret på kant. Flere dele med mindre kanthak. Madarin-asiet med mindre glausrafskalninger

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?