1749/​8631

Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing, ni lysarme i to etager. 19. årh.s første halvdel. H. 75. Diam. 60.

Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen.

Patina.

Russisk, 4. december 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK