1927/1358
To hjerteformede diamantvedhæng af hhv. af 14 kt. guld og 14 kt. hvidguld hver prydet med talrige enkeltslebne diamanter. L. 0,7–2 cm. Vægt ca. 2 g. Halskæde af forgyldt sterlingsølv medfølger. L. 42,5 cm. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 3. juli 2019
Vurdering
Hammerslag