2120/​847

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)

Tre kander samt vase af stentøj. Dekoreret med grønlig og turkise glasurer. Sign. monogram. Udført hos Rörstrand. H. 11–25. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase og mindste kande er 2. sort. Vase med kanthak.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK