2443/845
Axel O. Röck
Skænk af eg, front med otte låger med cirkulære udskæringer, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Greb og beslag af messing. Udført og mærket hos Otterup Møbelfabrik, 1963. H. 120. B. 200. D. 50,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Èn nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag