899/​1023

Gavrila Grigoriev Serebrenikov (, Moskva 1754)

Russisk barok bæger af forgyldt sølv, punslet og drevet med stiliseret bladværk, hvori tre adelskronede kartoucher med to bojarer og en bojarinde. Gavrila Grigoriev Serebrenikov, guardein Mikhail Bobrovshchikov, Moskva bymærke 1754. Vægt ca. 196 g. H. 14. Diam. 9.

Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Herefter dennes efterkommere til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Bestil konditionsrapport

Russisk kunst, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag