Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Kugleformet vase, lågkrukke samt cirkulær lågskål af stentøj. Dekoreret med hhv. rødbrun glasur samt okseblodsglasur. Vase sign. monogram AB 211. H. 7. Lågkrukke sign. monogram, 20620. Kgl. P. H. 19. Lågskål sign. monogram, 639. Bing & Grøndahl. H. 4,5. Diam. 10. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
21 bud