2048/707
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 32”. Dameskrivebord med top af teak og stel af eg. Skuffe i sarg med to greb samt nøglehul af messing. Udført hos Ry Møbler. H. 72. L. 100. B. 52.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Revne ved siden af skuffens højre håndtag. Nøgle medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud