Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Erik Hansen (f. 1916, d. 1982, Designer)
Vilhelm Wohlert (f. 1920, d. 2007)
Kip væg/bordlampe af messing med sort plast på håndtag. Model 306. Lang Sakslampe af teak. Model 332. Væglampe af eg. Model 204. Alle med plisserede skærme. Udført hos Le Klint. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skærme falmede. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
12 bud