Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Interiør med kunstnerens datter, Helga Ancher (1883–1964), stående i sollyset ved vinduet. Sign. Michael Ancher 06. Olie på lærred. 55×43.
Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 107, 2006 nr. 13, afb. 14.
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024