880/​161

Richardt Jarratt, London. Ca. 1685

James II lygteur i kasse af ibenholt og sortmalet træ med beslag af forgyldt metal, kvardratisk skive af forgyldt messing med hjørmneornamentikn i form af kerup, forsølvet skive, værk med spindelgag, bagplade rigt graveret med blomster og bladværk samt signeret Richard Jarratt, London. England, c. 1685. H. 32. B. 23. D. 17.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 19. september 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK