2441/957
Dansk keramiker
To kvindetorsoer af lertøj. Dekorerede med hhv blåsort og brunlig glasur. Sign. NJB og dateret hhv. 5/7 70 og 29 6–67. H. 13,5 og 22,5. (2)
Større torso med brændingsrevner ved ben.
Kommer fra et rygerhjem.
Vurdering