2016/​105

Skulptur af bemalet gips, reduceret kopi af græsk kriger fra østgavlen på Afaia-templet. 19. årh. H. 145 cm.

Gavlskulpturerne (490–480 f. Kr.) fra Afaia templet i Ægina blev udgravet i 1811 og udstillet i Munich Glyptothek fra 1827. De skildrer de to trojanske krige. Allerede i 1815 påbegyndte Bertel Thorvaldsen en nyklassicistisk restaureringen af skulpturerne. Afstøbninger af skulpturerne var blandt dem man tegnede efter på Kunstakademiet (den forbundne Kunstskole for Kvinder).

Nærværende skulptur var vist på udstillingen “Astrid Holm & Co” på Øregaard 2019.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag på hjørner. Skjold repareret.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag