Eduard Wiiralt (f. Tsarskosel'skiy Uyezd, Sankt Petersborg 1898, d. Paris 1954)
“Petit arabe-gc. à la manière noire” (Lille arabisk dreng). Sign. E. Wiiralt 1940 samt i trykket Casablanca 1938 og Wiiralt 1940. Mezzotinte. Lysmål 26×25,5.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Nedarvet i en familie med familierelationer til Estland.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
36 bud