2138/​134

Bombéformet Louis XV kommode af rosentræ, buet front med to skuffer, dekoreret med greb og beslag af bronze, plade af broget marmor. Louis XV stil. Ca. 1900. H. 87. B. 108. D. 52.

Nøgle medfølger ikke. Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Finérskader. Mindre revner i finéren.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK