2031/707
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Firesidet vase af stentøj dekoreret med harepelsglasur i brune nuancer. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, fremstillet 1950–1968. H. 17.
Inderside med kalkrander. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud