2412/​573

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 705 D”. Dobbeltseng af teak, hovedgærde med gavl af sjeneflet. Samt et par sengeborde. Udført hos Getama, Gedsted. L. 206. B. 170. (4)

Litteratur: Mobilia 1958.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Klistermærke.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK