1724/8606
Seks russiske asietter af rubinrødt glas med forgyldt dekoration i form af druer og vinløv. 19. årh. Diam. 14–17,5 cm. (6).
Proveniens: Dansk privateje siden 1930'erne, hvor det blev erhvervet i Skt. Petersborg af sælgers bedstefar.
En asiet med stjernerevne i bunden, dekoration med slitage.
Russisk tema, 12. juni 2017
Vurdering
Hammerslag