1724/​8606

Seks russiske asietter af rubinrødt glas med forgyldt dekoration i form af druer og vinløv. 19. årh. Diam. 14–17,5 cm. (6).

Proveniens: Dansk privateje siden 1930'erne, hvor det blev erhvervet i Skt. Petersborg af sælgers bedstefar.

En asiet med stjernerevne i bunden, dekoration med slitage.

Russisk tema, 12. juni 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK