2425/​7528

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portrait of Otto Reinhold Frenckell (1823–1880). Sign. monogram, Roma 48, samt betegnet. Bly på papir. Bladstørrelse 26,5×19. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 27).

Otto Reinhold Frenckell var sammen med sine to brødre ejer af det finske familiefirma forlaget og boghandelen J. C. Frenckell & Son. Frenckell var optaget af tidens liberalistiske ideer og strømninger og blev i 1861 Helsingfors Dagblads første chefredaktør. Det blev især indenfor bankverden, at Frenckell byggede sit karriere op, og i 1866 blev han direktør i Finlands Bank. Frenckell havde en stor kunstnerisk åre, og sang i sine unge dage i koret i flere operaforestillinger ligesom han ved siden af sine mange økonomiske artikler også skrev teateranmeldelser. På nærværende tegning ser vi en elegant velklædt og selvbevidst ung mand, ikke mange år efter, at han sammen med sine brødre havde overtaget familiefirmaet efter sin fars død, da han rejste rundt i Europa og bl.a. kom til Rom.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Enkelte minimale misfarvninger.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK