Mathias Lütken (efter C. F. Sørensen) (f. Mern 1841, d. Odense 1905)
Marine med sejlskibe, i baggrunden Kronborg. Sign. M. L. 1883. Olie på lærred. 61×86.
Værket er en kopi efter C. F. Sørensens original fra 1860 som befinder sig på Statens Museum for Kunst, inventarnummer KMS821.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Afskalninger. Fugtpletter i varierende størrelse. Behov for rensning. Mærker fra blændrammen tydelige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
24 bud