2138/859
Dansk møbeldesign
Et sæt på fire stole af teak, betrukket i sæde og ryg med sort skai. Udført og delvist mærket hos Glostrup Møbelfabrik. 1960'erne. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene stol med reparation på skai på bagsiden af ryggen.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag