2103/729
Harald Folmer Gross (f. 1888, d. 1961)
Gulvkrukke af lertøj, dekoreret med motiv af indridsede grene og blade. Dekoreret med grøn, hvid og brun glasur. Sign. HFG og 3677. Udført og stemplet hos Knabstrup. H. 49.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med enkelte glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud