846/​1113

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Thebord af palisander med talrige indlægninger af buksbom træ, top af to lag glas, hjul af udskåret palisander med indlæg af buksbom. Sign. monogram. Udført hos snedkermester Peder Moos. H. 55. L. 66. B. 58.

Proveniens: Peder Moos udførte ovenstående bord i 1956 til den danske ambassade i Washington.

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 20. udstilling på Kunstindustrimuseet 1946.

Litteratur: “Peder Moos”. Teknologisk Instituts Forlag 1988, s. 38–39.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 2, s. 304, og bd. 3, s. 24–27.

CITES-certificate included.

Sølv og design, 6. marts 2014

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

540.000 DKK