1546/1660
Fransk urgarniture af sort alabast og broget marmor med monteringer af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre, hver med én lige og fire svungne lysarme. Urværk stemplet Japy Frères. Ca. 1900. H. 47 og 43. (3)
Mindre kanthak. Kandelabre mangler lysmanchetter. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 12. november 2015
Vurdering
Hammerslag