790/762
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Stor frugtformet vase af stentøj med lille munding, dekoreret med sung glasur. Sign. Salto, Kgl. P. 20819. H. 32.
Proveniens: I. Christian Sørensen. Litteratur: Axel Salto: “Den spirende stil”, lignende geng. s. 90.
Design og kunsthåndværk, 13. juni 2008
Vurdering
Hammerslag