790/​762

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Stor frugtformet vase af stentøj med lille munding, dekoreret med sung glasur. Sign. Salto, Kgl. P. 20819. H. 32.

Proveniens: I. Christian Sørensen. Litteratur: Axel Salto: “Den spirende stil”, lignende geng. s. 90.

Design og kunsthåndværk, 13. juni 2008

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK